(Site-specific performance)
https://www.youtube.com/watch?v=CdjvscqWUNE&t=8s
Co je smrt? Skutečnost? Nebo úhel pohledu? Kolik takových úhlů je? Tolik kolik lidí? Tolik kolik kultur? Všichni si procházíme stejným obloukem od zrození k zániku, každý máme své příběhy, obavy a radosti spojené s představou, co nás na konci čeká?
Umělci vyhledávají nové impulzy a propojují jak generace, tak i zcela odlišné kultury různých světadílů. Tradice západní Afriky i střední Evropy skrývají příběhy předávané z generace na generaci. V Africe ti nejstarší jsou přirozeně nejváženějšími členy rodiny i společnosti, jejich odchod ze života je pak nejvýznamnější oslavou moudrosti, zkušeností a dobra.
Performeři ČR: Lenka Kniha B., Ridina Ahmedová, Ruhia Sadik, Clifford Selorm Ametefe, Miroslav Maruška, Marie Vnoučková, Olexandr Dimytriv
Performeři v Ghaně: Lenka Kniha B. Ridina Ahmedová, Clifford Selorm Ametefe, Ruhia Sadik, Mr. Courage Yaw Botsoe (Kofi Black), Mr. Shaibu Abdulai, Mrs. Akua Boakyewa Abloso.
Námět, kreativní producent: Yvona Kreuzmannová
Choreografie: Lenka Kniha B. ve spolupráci s tanečníky
Hudba: Ridina Ahmedová
Spolupráce na přípravě zvukového materiálu: Martin Ožvold
Dokument: Dominik Žižka
Producent: Tanec Praha z.ú. – mezinárodní festival TANEC PRAHA
(minutáž 60 min)
O projektu:
„Eymen – point of view“ vznikl ve spolupráci společností Tanec Praha pod záštitou ředitelky divadla Ponec Yvonny Kreutzmanové, české velvyslankyně Margity Fuchsové v Ghaně a Národním tanečním souborem Ghana Dance Ensemble a naším spolkem FARO moving space.
Základem tvůrčího týmu projektu „Eymen- Point of view“ jsou choreografka Lenka Kniha Bartůňková (http://www.bartunkova.com) v úzké spolupráci se zpěvačkou Ridinou Ahmedovou (https://www.ridina.cz/), dvěma umělci z Ghana Dance Ensemble (tanečníci s hudebním i pedagogickým backgroundem) Ruhia Sadik a Clifford Selorm Ametefe.
První část projektu (2019)probíhala návštěvou Lenky Knihy B. a Ridiny Ahmedové v Akře v Ghaně, kde po dobu deseti dnů započali s přípravami a sběrem audio materiálu pro projekt Eymen. Formou rozhovorů na téma „Smrt „se setkávali lidmi z různých sociálních vrstev a započali tak tvůrčí proces tohoto projektu. V průběhu pobytu v Africe, proběhlo na půdě University v Akře, sólové představení („Lágrima“), koncert a taneční i hlasové workshopy jak pro studenty, tak i pro Národní Ghanský soubor.
Druhá část tvorby projektu pokračovala v Praze, kam byli pozváni dva afričtí tanečníci. Ve spolupráci s dalšími performery (se dvěma seniory M. Maruška, M.Vnoučková a s breakařem Olexandr Dimitriv). Vznikla tak finální podoba interaktivního site-specific představení „Eymen“, které mělo premiéru na Pražském Quadrienale a Festivalu Tanec Praha 2019.Představení bylo součástí doprovodného programu tanečního festivalu a hrálo v regionech České republiky.
Třetí fáze projektu se uskutečnila v roce 2021 na přelomu července a srpna v Ghaně. Spolupracovali jsme s místními umělci a diváky. Naším cílem bylo přenést představení zpět, odkud vzniklo a vytvořit dokument, který bude zachycovat proces tohoto několikaletého projektu na téma smrti.
Dokument bude premiérován na festivale Tanec Praha 2022.
Taneční workshop in Ghana:
https://www.youtube.com/watch?v=o7S6wcy3_jw&t=24s
Hlasový workshop in Ghana: