Lenka Kniha Bartůňková

Lenka Kniha Bartůňková - PROFIL

Narozena
1981 26. dubna v Praze


VZDĚLÁNÍ
1994 ukončila Základní školu s rozšířenou výukou tance v Praze 6,
souběžně navštěvovala kurzy v Tanečním Centru Praha pod vedením A. Schneidera
1999 Konzervatoř Duncan centre – ukončeno maturitou
2001 ukončila vyšší odborné vzdělání absolutoriem na Konzervatoři Duncan centre
2005 absolvovala vysokou školu Folkwang Hochschule,Essen–Německo

2018 certifikát SEFTE (MŠMT)

2019 certifikát instruktora Pilates (MŠMT)


OCENĚNÍ
2005 1 cena  choreografické soutěže Jarmily Jeřábkové za dílo „Libera me“

2006 Nominace na choreografickou soutěž Ceny SAZKY za „objev v tanci“ a získání stipendia na pobyt v New Yorku, kde během studijního pobytu spolupracovala s organizacemi Dance Theater a Movement Research

2008  1 cena choreografické soutěže Cena SAZKY za „objev v tanci“ za dílo „Knihovna“

2008 Rezidenční pobyt v Barceloně v uměleckém studiu Area tangent, během, kterého vytvořila choreografii „El puente“ pro festival La Temporada Alta v Girone.

2010 reprezentovala Českou Republiku na světové výstavě EXPO v Šanghaji

 


Lenka Kniha Bartůňková původem z České republiky se poprvé střetla s výukou pohybu v pěti letech, kdy navštěvovala hodiny moderní gymnastiky. Při studiu na základní škole na Praze 6, se poprvé tanci začala zabývat pod vedením P. Velety a ve stejném období současně navštěvovala kurzy Tanečního centra na Petřinách A. Schneidera. Po té se rozhodla tanci věnovat a vystudovala šestiletou taneční konzervatoř Duncan Centre na Praze 4, kde studovala pod vedením Evy Blažíčkové a jiných českých i zahraničních profesorů. po jeho ukončení se rozhodla své zkušenosti obohatit na vysoké taneční škole Folkwang Hochschule v Německu, kterou po čtyřech letech úspěšně dokončila. Pět let žila v Německu, kde čtyři roky studovala pod vedením profesorů a tanečníků známé německé choreografky Piny Bausch. Několik let spolupracovala s německou skupinou Renegade theater, která se zabývá propojením současného a pouličního tance break dance a visual  art.
Dva roky žila ve Španělsku, kde se zabývala tvorbou i pedagogickou činností a kde také působila v projektu katalánského choreografa Roberta Olivana. Spolupracovala s českými i zahraničními choreografy a jinými umělci jako například: Lorca Renoux,Samir Akika, La Fura dels Baus,Norbert Steinwartz,Ioana Mona Popovici, Chikako Kaido, Marcus Michalowsky, Maya Lipsker, Ben Riepe, Eva van de Rakt, Chiara Girolomini, Petra Hauerová, Oriol Aymat Fuste,Jordi Alfonso, .. atd. Podílela se na tvorbě tanečních filmů jako například: Face to face: Four letters, My name is Luisa, The stories of milkmans wife. V roce 2006 získala dvoutýdenní stipendium v New Yorku, kde navštěvovala taneční hodiny v Perry dance studio, Dance theater a Movement research. V roce 2008 obdržela stipendium do Barcelony, kde navštěvovala hodiny v tanečním centru La Caldera a kde v uměleckém centru Area tangent vytvořila choreografii El puente přímo pro festival Temporada Alta v Gironě.    V roce 2005 získala první cenu v choreografické soutěži Jarmily Jeřábkové. Dvakrát byla nominována pro hlavní cenu za objev v tanci choreografické soutěže Cena Sazky, kterou v roce 2008 obdržela za choreografii Knihovna.    V roce 2010 representovala Českou republiku na mezinárodní výstavě EXPO 2010 v Šanghaji.

BcA.Lenka Kniha B.  Dipl.um – působí jako tanečnice,choreograf a lektorka současného tance,fyzického divadla  a techniky Pilates. Profesně navštívila tyto země: UK, Francie, Německo, Španělsko,Itálie, Francie, Luxembursko, New York, Kazachstán, Jordánsko (Amman),Egypt (Cairo), Čína (Macao, Sanghai), Afrika (Zimbabwe, Ghana).

Jejím cílem je pokračovat na mezinárodní výměně a rozšiřování zkušeností v tanečním a uměleckém světě. Z tohoto důvodu založila společnost pro kulturu FARO moving space z.s.